Sekretariat 61 6653920

Laboratorium Sieci Telekomunikacyjnych

Opis laboratorium


Wyposażenie tego laboratorium obejmuje komputery PC, przełączniki ATM, model dydaktyczny analogowej centrali abonenckiej, centrale telefoniczne, telefony VoIP oraz serwer. W laboratorium realizowane są zajęcia z przedmiotów: PO w/z baz danych, Zarządzanie sieciami, Telefonia internetowa, PO w/z sieci zintegrowanych, Sieci szerokopasmowe/Broadband networks, Sieci Optyczne i Internet Optyczny/Optical Networks, Communication Networks, Switching Systems, Sieci i systemy telekomunikacyjne oraz Sieciowe Systemy Operacyjne (jako przedmiot obieralny w wersji zorientowanej Aplikacyjne lub Sprzętowo w wersji językowej polskiej i angielskiej) - zarówno na studiach stacjonarnych, jak i niestacjonarnych.


W ramach przedmiotu Bazy danych w laboratorium wykorzystywane są komputery, na których zainstalowane są systemy zarządzania bazami danych (Oracle, MySQL), aplikacje modelowania i optymalizacji baz danych oraz kompilatory języka C++ oraz C#. W trakcie zajęć laboratoryjnych studenci projektują i definiują bazy danych wykorzystując konsole systemów DBMS lub też za pomocą narzędzi modelowania danych (diagramy ERD). Przygotowane bazy danych stanowią źródło danych dla aplikacji bazodanowych pisanych w języku C++.

Na zajęciach z przedmiotu Zarządzanie sieciami studenci dokonują analizy wymiany wiadomości protokołu SNMP pomiędzy aplikacją zarządcy SNMP a agentami umieszczonymi w urządzeniach wchodzących w skład infrastruktury sieci komputerowej laboratorium oraz Wydziału Elektroniki i Telekomunikacji. Dzięki temu studenci mogą analizować działanie protokołu SNMP w rzeczywistym środowisku sieciowym. W ramach laboratoriów z tego przedmiotu przy wykorzystaniu zainstalowanych kompilatorów języka C++ i C# studenci przygotowują własnych zarządców SNMP i sprawdzają ich działanie w rzeczywistym środowisku sieciowym.

Na laboratoriach z Telefonii internetowej wykorzystywane są komputery, serwer, przełączniki sieciowe oraz sprzętowe telefony VoIP. Studenci konfigurują klientów oraz serwery (dla standardów SIP oraz H.323), badają działanie usług oferowanych abonentom telefonii, jak również badają działanie protokołów obu standardów przy wykorzystaniu analizatorów protokołów sieciowych.

W ramach laboratoriów Sieci zintegrowanych studenci wykorzystują przełączniki ATM i komputery wyposażone w karty ATM do zapoznania się z zasadami działania sieci typu ATM. Ponadto wykorzystywana jest centrala telefoniczna Lucas Nulle, na której studenci mogą analizować sposoby zestawiania różnego rodzaju połączeń telefonicznych i świadczonych w nich funkcjonalności. Wykorzystywane są także testery/analizatory Tektronix 1205 pozwalające studentom badać i analizować rzeczywiste przebiegi wymiany wiadomości sygnalizacyjnych SS7 w różnych scenariuszach zestawiania połączeń między abonentami sieci telekomunikacyjnej. Na zajęciach przedstawiane są podstawy telefonii IP z wykorzystaniem serwera programowego oraz programowych jak i rzeczywistych telefonów IP (Yealink i Cisco). Najbardziej złożone ćwiczenie łączy zarówno zagadnienia dotyczące konfiguracji przełączników ATM i komputerów z kartami ATM, z konfiguracją routingu na ruterach Cisco wykorzystujących Ethernet oraz zestawianie w takiej sieci połączeń dla telefonii internetowej oraz transmisji danych (przesyłanie plików tekstowych czy multimedialnych). Studenci korzystają także z komputerów, na których zainstalowane są symulatory przedstawiające zasadę działania i budowę podstawowych typów komutatorów wykorzystywanych do budowy pól komutacyjnych.

Podczas laboratoriów z Sieci Szerokopasmowych/Broadband Networks studenci wykorzystują komputery wyposażone w karty ATM, na których zapoznają się z zasadami działania sieci typu ATM. Wykorzystywane są ponadto komputery, serwer VoIP, przełączniki sieciowe i sprzętowe telefony VoIP do przedstawienia podstaw działania telefonii internetowej dla standardów SIP i H.323. Wykorzystywane są także analizatory protokołów do badania wysyłanych i odbieranych informacji z każdego komputera.

W ramach Sieciowych Systemów Operacyjnych studenci poznają budowę różnych węzłów sieciowych oraz systemy operacyjne, pod kontrolą których pracują. Podstawą jest Linux, za jego pomocą łączą się ze sprzętowymi węzłami sieciowymi zlokalizowanymi w zdalnym laboratorium (sala 518, inny budynek) oraz wirtualnymi urządzeniami uruchamianymi na naszych zasobach i w serwerowniach AWS (firma Amazon), a także lokalnych dostawców usług chmurowych (Operator INEA, z którym mamy umowę partnerską). Studenci pracują z różnorodnymi urządzeniami takimi jak serwery HP, przełącznik i rutery Cisco (w tym rutery Cloud Service Router w wersji wirtualnej), Alcatel-Lucent 7750 Service Router SR1, rutery, przełączniki i firewalle firm Juniper, Huawei oraz karty NetFPGA. Szerszy opis poszczególnych urządzeń jest przedstawiony w części opisującej laboratorium 518. Na przykładzie tych ostatnich studenci poznają budowę sterowników urządzeń sieciowych, a także mechanizmy i zalety programowalności sprzętu. Studenci uruchamiają też przykładowe serwery różnych protokołów z wykorzystaniem różnych języków programowania (http, php, ajax, bash, python), a także poznają elementy programowalności sieci komputerowych. Dzięki współpracy z INEĄ (wielkopolski dostawca Internetu), mamy dostęp do realnej tablicy protokołu BGP, co pozwala omawiać niektóre mechanizmy na realnych przykładach.

Z kolei na laboratorium Sieci Optyczne i Internet Optyczny/Optical Networks studenci wykorzystują komputery z zainstalowanym środowiskiem OMNeT++, w którym są tworzone nowe oraz wykorzystywane gotowe elementy odpowiadające rzeczywistym optycznym elementom stosowanym w sieciach optycznych. Studenci przeprowadzają ponadto analizę wymienianych informacji oraz sporządzają diagnozy statystyczne działania skonfigurowanej i zaprojektowanej przez siebie sieci optycznej.


W skład wyposażenie laboratorium wchodzą następujące urządzenia sieciowe firmy Cisco Systems:
  • Przełącznik Catalyst SG 300-28P 28-Port Gigabit PoEManaged Switch firmy Cisco Systems ,
  • Dydaktyczny serwer VoIP - Call-EX NTT Tytan 112S20 firmy Datera ,
  • Dydaktyczny zestaw urządzeń VoIP firmy Activis (elementy VD-Master i NetMaster) ,
  • Zestaw bramek VoIP na kartach firm Digium, Junghans i Sangoma (łącza analogowe i cyfrowe (ISDN - 2B+D, E1),
  • Telefony VoIP firmy Yealink:
    • Yealink IP Video Phone VP-2009
    • Yealink Enterprise IP Phone SIP-T28P
    • Yealink IP Phone SIP-T20P
  • Przełącznik ATM Fore Runner LE-155 firmy Fore Systems,
  • Przełącznik ATM Fore Runner ATX-1000 firmy Fore Systems,
  • Przełączniki Catalyst 2960 WS-C2960-48TT-L V04, 48x10/100 Switch firmy Cisco,
  • Przełącznik Catalyst 3750 48-Port PoEManaged Switch firmy Cisco
  • Routery 2800 Series CISCO2811 firmy Cisc,
  • Model dydaktyczny analogowej centrali abonenckiej firmy Lucas Nulle,
  • Centrala telefoniczna Varix 840 firmy DeTeWe,
  • Analizatory sygnalizacji DSS1 i SS7 - Tektronix 1205,
  • Zestaw laboratoryjny oparty na komutatorze MO88,
  • Oscyloskopy:
    • analogowy – Kikusui 100MHz Digital Osciloscope COM 7101E,
    • cyfrowy – PicoScope 5000,
  • Wieloportowy analizator logiczny Acute TL2136 200MHz,
  • Deweloperskie zestawy FPGA:
    • na bazie układu Xilinx – Virtex5 – ML505, ML555 (wykonane przez firmę Xilinx),
    • na bazie układu X ilinx – Spartan 3E-1600 (wykonane przez firmę Xilinx),
    • na bazie układu Xilinx - Spartan 3 (wykonane przez firmę Propox),
  • Laboratoryjny Optyczny komutator 4 x 1x2 Thorlabs MCS412.

    Opiekun: dr hab. inż. Remigiusz Rajewski