Laboratorium Sieci Huawei
Opis laboratorium
Laboratorium zaawansowanych sieci komputerowych wyposażone jest liczne urządzenia sieciowe (kilkudziesięciu urządzeń w 3 pełnowymiarowych szafach) tj. przełączniki warstwy drugiej i trzeciej, rutery, zapory sieciowe, kontrolery WLAN, punkty dostępowe, macierze dyskowe oraz serwery firmy Huawei. Ponadto laboratorium posiada dedykowany, niezależny od sieci Wydziału, system okablowania strukturalnego i wyposażone jest w 16 stanowisk komputerowych. W laboratorium powadzone są następujące zajęcia dla studentów kierunku elektronika i telekomunikacja: Computer Networks, Practical Design of Communications Networks, Internet of Things, Cybersecurity oraz Metody optymalizacji.
W ramach ćwiczeń laboratoryjnych z Computer Networks, studenci zapoznają się z podstawowymi programami do analizy i diagnostyki sieci komputerowych. Ćwiczenia obejmują zapoznanie się z zasadami działania protokołów ICMP, IP, DHCP, DNS, TCP, UDP i HTTP. Podczas zajęć wykrzywiane jest oprogramowanie typu Packet Sniffer (np. Wireshark).
W ramach przedmiotu Internet of Things w laboratorium odbywają się ćwiczenia wykorzystujące urządzenia Arduino i Raspberry Pi i programy napisane w języku python. Ćwiczenia obejmują samodzielną budowę układu sygnalizacyjny, lub sterujących z wykorzystaniem w/w urządzeń. Powstałe układy korzystają z programów napisane przez studentów w języku python.
Ćwiczenia laboratoryjne do przedmiotu Practical Design of Communications Networks poświęcone są protokołom rutingu i obejmują konfigurację ruterów Huawei do pracy z wybranymi protokołami rutingu. W czasie ćwiczeń studenci dokładnie zapoznają się z działaniem protokołów RIP, OSPF (jedno i wieloobszarowy), IS-IS oraz BGP. Ćwiczenia obejmują również elementy związane ze wzajemną współpracą różnych protokołów rutingu oraz zagadnienia adresacji IP w sieciach.
W ramach Cybersecurity studenci poznają m.in. zarządzanie zasobami systemu Windows, ustawianie praw dostępów do plików w systemie Linuks, zastosowanie programu Wireshark do obserwacji ruchu sieciowego, anatomię złośliwego oprogramowania, hakerskie narzędziami do szyfrowania i deszyfracji danych oraz uczą się wykorzystywania danych protokołów DNS i http do wykrywania włamań.
Podczas zajęć laboratoryjnych do Metod optymalizacji studenci korzystają z pakietów optymalizacyjnych dostępnych do sieciowej wersji programu Mathlab. W ramach ćwiczeń studenci poznają spektrum działania podstawowych wybranych grup metod optymalizacyjnych. Uczą się m.in. rozróżniania różnych wersji algorytmów wykorzystywanych przez funkcje programu Mathlab oraz określania obszarów zastosowania poszczególnych metod optymalizacyjnych.
Z zasobów laboratorium korzystają także studenci należący do Koła Naukowego ZAGUBIONY PAKIECIK oraz studenci przygotowujący prace inżynierskie oraz magisterskie. W roku 2020 w laboratorium wykonano praktyczną cześć m.in. następujących pracy dyplomowych: „Transmisja multimedialna w sieci zbudowanej z urządzeń Huawei” oraz „Projekt bezpiecznej sieci komputerowej dla firmy średniej wielkości”.
Wyposażenie laboratorium składa się m.in. z 28 przełączników warstw drugiej lub trzeciej, 10 ruterów, 6 zapór sieciowych, 4 kontrolerów sieci bezprzewodowych, 6 punktów dostępowych, 2 serwerów, 1 macierzy dyskowej. Katalogowa wartość urządzeń zgromadzonych w laboratorium jest rzędu 600 tys. złotych. Sprzęt laboratoryjny otrzymaliśmy w darze od firmy Huawei jako wyposażenie laboratorium Akademii Huaweii.
Szczegółowy wykaz modeli i urządzeń stanowiących wyposażenie laboratorium:
- Rack Server RH2288H V3 – 2szt.
- Storage Systems OceanStor 5300 V3 – 1szt.
- Switch for SAN OceanStor SNS2224 – 1szt.
- Switch S6720-30C-EI-24S-AC – 6 szt
- Switch S5720 – 9 szt.
- Switch S5700S-28P – 5szt.
- Switch S3700-28TP – 8szt.
- Router AR2220 – 8szt.
- Router AR1220V– 2szt.
- Firewall USG6550E-AC –2 szt.
- Firewall USG2110– 2szt.
- Firewall USG6320– 2szt.
- Access Controller AC6005 – 2szt.
- Access Point AP7060DN – 4 szt.
- Access Point AP6010DN-AGN – 2szt.
- Projektor multimedialny (zamontowany na stałe – 1szt.
- Komputer klasy PC – 16 szt.
- Dedykowany do laboratorium, niezależny od sieci Wydziału, system okablowania strukturalnego.