Sekretariat 61 6653920

Laboratorium Zaawansowanych sieci komputerowych

Opis laboratorium


Laboratorium Zaawansowanych sieci komputerowych znajduje się w budynku Politechniki Poznańskiej przy ul. Piotrowo 3A w Sali 537 na V piętrze.

Laboratorium Zaawansowanych sieci komputerowych jest laboratorium o charakterze naukowo-dydaktycznym. Laboratorium wyposażone jest w przełączniki, routery, punkty dostępowe, zapory sieciowe i kontroler sieci bezprzewodowych firmy Cisco Systems. W laboratorium znajduje się 15 stanowisk wyposażonych komputery klasy PC. Jedną z istotnych rzeczy jest to, że laboratorium posiada własny, niezależny od sieci Wydziału, system okablowania strukturalnego. W ramach zajęć studenci własnoręcznie budują topologię sieciową, która składa się z urządzeń znajdujących się w laboratorium. Studenci łączą urządzenia odpowiednimi przewodami, zdobywając przy tym praktyczne doświadczenie w rozwiązywaniu problemów związanych z nieprawidłowym połączeniem urządzeń lub błędną konfiguracją.

Prowadzone w laboratorium zajęcia obejmują następujące przedmioty, w przypadku kierunku Elektronika i Telekomunikacja są to: P.O. Optymalizacja sieci telekomunikacyjnych, Protokoły routingu, Bezpieczeństwo w sieciach komputerowych oraz Bezpieczeństwo w sieciach bezprzewodowych/Security in Communication Networks oraz Techniczne aspekty projektowania sieci lokalnych i rozległych. W ramach kierunku Teleinformatyka są to takie przedmioty jak: Sieci IP oraz Monitorowanie i ocena wydajności sieci pakietowych. Laboratorium dodatkowo wyposażone jest w projektor, co pozwala na łatwy sposób prezentacji zagadnień wymaganych podczas realizacji ćwiczeń laboratoryjnych.


W ramach ćwiczeń laboratoryjnych z P.O. Optymalizacja sieci telekomunikacyjnych, wykorzystywane są przełączniki, routery oraz punkty dostępowe. W pierwszej części zajęć studenci zapoznają się z metodami zapewnienia dużej niezawodności sieci przełączalnych tj. protokołami drzewa rozpinającego (MSTP) oraz protokołami niezawodnej bramy domyślnej (GLBP, VRRP i HSRP). Kolejna część ćwiczeń poświęcona jest mechanizmom zapewnienia jakości w sieciach pakietowych tj. NBAR, policy-map czy AutoQoS. W czasie zajęć wykorzystywane są również eksperymentalne wersje systemów operacyjnych routerów z wbudowanymi generatorami ruchu.

Zajęcia laboratoryjne poświęcone protokołom routingu obejmują konfigurację przełączników warstwy trzeciej oraz ruterów w kontekście pracy z wybranymi protokołami routingu. W czasie ćwiczeń studenci mogą dokładnie zapoznać się z działaniem protokołów RIP, EIGRP, OSPF (jedno i wieloobszarowy), IS-IS oraz BGP. Ćwiczenia obejmują również elementy związane ze wzajemną współpracą różnych protokołów routingu oraz zagadnienia adresacji IP w sieciach.

W ramach zajęć laboratoryjnych Bezpieczeństwo w sieciach komputerowych, wykorzystywane są przełączniki i routery dostępne w laboratorium. Studenci w praktyce sprawdzają techniki zabezpieczania urządzeń sieciowych, bezpiecznego zdalnego dostępu oraz technik wspomagających budowę bezpiecznej sieci komputerowej. Po połączeniu i konfiguracji urządzeń ,zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia, studenci testują poprawność działania odpowiedniej techniki poprawiającej bezpieczeństwo sieci na podstawie oprogramowania wireshark i nmap).

W trakcie zajęć laboratoryjnych z przedmiotu Bezpieczeństwo w sieciach bezprzewodowych/w angielskiej wersji Security in Communication Networks wykorzystywane są dostępne w laboratorium urządzenia umożliwiające budowę sieci bezprzewodowej. Studenci konfigurują odpowiednie urządzenia, a następnie sprawdzają działanie sieci bezprzewodowych z punktu widzenia ich bezpieczeństwa. Testy są wykonywane przy pomocy oprogramowania zainstalowanego na komputerach (wireshark, nmap) lub narzędzi udostępnianych przez systemy operacyjne urządzeń sieciowych.

Laboratorium Technicznych aspektów projektowania sieci lokalnych i rozległych pozwala studentom zapoznać się z protokołami wirtualnych sieci prywatnych. Ćwiczenia obejmują konfigurację tuneli GRE oraz IPsec. W ramach ćwiczeń studenci zapoznają się z wariantami konfiguracji tuneli oraz z realizacją sieci VPN w architekturze client-to-site oraz site-to-site.

Laboratorium z przedmiotu Sieci IP realizowanego na kierunku Teleinformatyka umożliwia studentom zapoznanie się z zagadnieniami dotyczącymi konfiguracji protokołów routingu dynamicznego, konfiguracji tuneli VPN oraz mechanizmów zabezpieczeń sieci komputerowych.

W ramach ćwiczeń laboratoryjnych z przedmiotu Monitorowanie i ocena wydajności sieci pakietowych studenci uczą się rozwiązywać problemy związane z błędną konfiguracją urządzeń sieciowych, takich jak routery oraz przełączniki.

Z zasobów laboratorium korzystają również studenci przygotowujący swoje prace inżynierskie oraz magisterskie. Tematyka prac obejmuje konfigurację urządzeń sieciowych (routerów, przełączników, zapór sieciowych), analizę ruchu w sieciach komputerowych a także problemy bezpieczeństwa w sieciach teleinformatycznych

INEALab

W grudniu 2016 doszło do zawarcia porozumienia pomiędzy Politechniką Poznańską, firmą INEA S.A. oraz Fundacją INEA. W wyniku porozumienia w ramach laboratorium Zaawansowanych sieci komputerowych działa laboratorium INEALab. Dostarczany przez INEA S.A. sygnał multimedialny jest wykorzystywany przez studentów w ramach ćwiczeń zawiązanych z zaawansowanymi usługami w sieciach IP. Sygnał składa się z mieszaniny kanałów telewizyjnych, w tym takich, które mają charakter testowy i zawierają błędy. Studenci w trakcie ćwiczeń uczą się konfiguracji urządzeń sieciowych, umożliwiających dystrybucję takich strumieni danych w sieciach IP. Ćwiczenia obejmują konfigurację protokołów PIM (SM, DM I SSM) oraz IGMP (oraz MLD) na routerach i przełącznikach firmy Cisco Systems. Laboratorium INEALab jest także wykorzystywane przez studentów realizujących swoje prace dyplomowe. Prace dotyczą wykorzystania protokołów routingu rozgałęźnego oraz protokołów sygnalizacyjnych do dystrybucji sygnału IPTV.


Akademia Sieci Cisco

Laboratorium pełni także funkcję laboratorium Akademii Sieci Cisco, w którym prowadzone są autoryzowane szkolenia firmy Cisco Systems. Celem programu szkoleń jest upowszechnianie wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych, związanych z sieciami komputerowymi. Program nauczania Akademii Sieci Cisco odzwierciedla bieżące trendy i najnowsze rozwiązania sieciowe. Wiedza jest przekazywana kursantom i studentom na podstawie różnych technik nauczania. Obok tradycyjnych wykładów prowadzone są także zajęcia laboratoryjne, które umożliwiają rozwiązywanie realnych problemów. Kursanci mają również do dyspozycji odpowiedni zestaw środków i narzędzi internetowo-multimedialnych, który znacznie uławia samodzielne zdobywanie wiedzy. Każdego roku w ramach kursów Akademii Sieci Cisco szkoli się kilkadziesiąt osób. Są to nasi studenci, studenci z innych uczelni, jak i pracownicy firm z branży IT.


W skład wyposażenie laboratorium wchodzą następujące urządzenia sieciowe firmy Cisco Systems:
  • Przełączniki Catalyst serii 2960 oraz 3560
  • Routery serii 2800, 1900 oraz 2900,
  • Punkty dostępowe Aironet serii 1230 oraz punkty dostępowe Linksys,
  • Kontroler sieci bezprzewodowych,
  • Zapory sieciowe ASA 5505.
Studenci mają do dyspozycji podczas zajęć ponad 30 sztuk urządzeń sieciowych różnego typu.

Laboratorium Zaawansowanych sieci komputerowych jest jednym z ważniejszych laboratoriów w Instytucie Sieci Teleinformatycznych na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji.

Opiekun: dr inż. Maciej Sobieraj