Sekretariat 61 6653920

Laboratorium Sieci Komputerowych

\"

Opis laboratorium


Laboratorium to jest wyposażone w komputery klasy PC oraz przełączniki i rutery firmy Cisco Systems. Ponadto laboratorium posiada dedykowany, niezależny od sieci Wydziału, system okablowania strukturalnego. Na kierunku Elektronika i Telekomunikacja, w laboratorium realizowane są zajęcia z następujących przedmiotów: PO w/z sieci komputerowych, Informatyka I oraz Informatyka II - zarówno na studiach stacjonarnych, jak i niestacjonarnych.


W ramach zajęć laboratoryjnych z Sieci komputerowych studenci mają możliwość zapoznania się zarówno z profesjonalnymi urządzeniami sieciowymi, jak i protokołami. W trakcie zajęć studenci łączą urządzenia zgodnie z zadaną mapą sieci, konfigurują urządzenia (rutery i/lub przełączniki), a następnie analizują działanie sieci za pomocą specjalizowanych narzędzi programowych (tj. Wireshark, czy NMAP), oraz funkcji dostępnych w systemach operacyjnych urządzeń sieciowych. Dzięki temu studenci mają okazję zapoznać się z zagadnieniami związanymi między innymi z budową sieci LAN, rutingiem czy podstawami bezpieczeństwa sieci. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, to wszystkie stanowiska komputerowe mogą być podłączone do Internetu. Warto podkreślić, że dedykowany system okablowania strukturalnego pozwala na budowę sieci o różnych topologiach. Laboratorium pełni także funkcję laboratorium Akademii Sieci Cisco, w którym prowadzone są autoryzowane szkolenia firmy Cisco Systems. Celem programu szkoleń jest upowszechnianie wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych, związanych z sieciami komputerowymi. Program nauczania Akademii Sieci Cisco odzwierciedla bieżące trendy i najnowsze rozwiązania sieciowe. Wiedza jest przekazywana kursantom i studentom na podstawie różnych technik nauczania. Obok tradycyjnych wykładów prowadzone są także zajęcia laboratoryjne, które umożliwiają rozwiązywanie realnych problemów. Kursanci mają również do dyspozycji odpowiedni zestaw środków i narzędzi internetowo-multimedialnych, który znacznie uławia samodzielne zdobywanie wiedzy.
Każdego roku w ramach kursów Akademii Sieci Cisco szkoli się kilkadziesiąt osób. Są to nasi studenci, studenci z innych uczelni, jak i pracownicy firm z branży IT.

Na zajęciach laboratoryjnych z przedmiotów Informatyka oraz Informatyka II wykorzystywane są komputery z zainstalowanym środowiskiem MS Visual Studio 10 (język C++). W trakcie zajęć, z przedmiotu Informatyka , studenci uczą się programować w języku C++. Po zapoznaniu się ze środowiskiem Visual Studio, studenci przygotowują własne programy, będące rozwiązaniem zadania postawionego przez prowadzącego zajęcia. Dzięki temu sprawdzają w praktyce zagadnienia związane między innymi z rodzajami zmiennych, pętlami, instrukcjami warunkowymi, tablicami, funkcjami, czy programowaniem obiektowym. W ramach przedmiotu Informatyka II w trakcie zajęć studenci uczą się programować w języku C#. Szczególny nacisk został położony na umiejętność pisania aplikacji z interfejsem graficznym.

Z zasobów laboratorium korzystają także studenci przygotowujący prace inżynierskie oraz studenci należący do Koła Naukowego ŻUBR .

Z zasobów laboratorium korzystają również dyplomanci w czasie realizacji części praktycznej prac inżynierskich. W ostatnim czasie urządzenia laboratoryjne wykorzystano podczas przygotowania pracy „Analiza działania wybranych protokołów rutingu na urządzeniach Juniper Networks”( Tomasz Krawczyk, studia I stopnia w języku angielskim, 2020).


W skład wyposażenie laboratorium wchodzą następujące urządzenia sieciowe firmy Cisco Systems:
  • Przełączniki serii Catalyst 2950 firmy Cisco Systems,
  • Przełączniki serii Catalyst 2950 firmy Cisco Systems,
  • Routery serii 2600XM firmy Cisco Systems,
  • Zapory sieciowe Juniper Networks SRX 240,
Studenci mają do dyspozycji podczas zajęć ponad 30 sztuk urządzeń sieciowych różnego typu.



Opiekun: dr hab. inż. Sławomir Hanczewski